دستگاه ترموفرمینگ چیست ؟ آنچه باید بدانیم

 

ترموفرمینگ روشی است که طی آن می توان ورقه های پلاستیکی را به وسیله قالب گیری به انواع محصولات قابل استفاده تبدیل کرد. کارخانه ظروف یکبار مصرف یکتا پارس از این تکنولوژی بی بهره نمانده است.
در این فرآیند به ورقه های پلاستیکی حرارت داده می شود تا جایی که مرحله ی شکل دهی آن ها را آسان سازد. پس از خشک شدن آنگاه می توان مواد پلاستیکی اضافی را برش دهیم تا محصولی قابل استفاده را به دست آوریم.

 

از 3روش اصلی ترموفرمینگ می توان روش خلاء، فشار و مکانیکی را نام برد.

روش خلاء:

در روش خلاء از حرارت و فشار بهره می گیریم تا مواد پلاستیکی در تماس با سطح، قالب گیرد و سپس عملیاتی بر روی آن انجام پذیرد تا به شکل مورد نظر دست پیدا کنیم.

روش فشار:

روش فشار از جهات مختلفی به روش خلاء شباهت دارد اما با این تفاوت که نیروی فشار هوای اضافی موجود در این مرحله باعث حرارت دیدن ورق و انعطاف پذیری آن می شود به نحوی که با توجه به شکل قالب تغییر شکل دهد.
این فشار باعث می شود تا جزئیات و بافت بیشتری به دست آید. با استفاده از این روش زیبایی و ظرافت بیشتری را به دست می آوریم.

روش مکانیکی:

در این روش ورقه ی ترموپلاستیک با ابزار آلات حرارت داده می شود و مواد پلاستیکی به صورت یک دست در می آید سپس در سطح قالب قرار می گیرد و از طریق فشار پانچ، هوای بین آن ها تخلیه می شود و توسط پمپ تخلیه، مواد پلاستیکی به شکل قالب در می آید.

ترموفرمینگ

روش ترموفرمینگ به دلیل استفاده نکردن از مواد اضافی و فرآیند شکل دهی با ظرافت و با بهترین کیفیت از دیگر روش ها متمایز شده و مورد استقبال بسیاری از تولید کنندگان قرار گرفته است.

 

همانطور که قبلا هم بر آن اشاره کردیم، ترموفرمینگ یک فرآیندی است که شامل گرم کردن یک ورق پلاستیکی (ترموپلاستیک) که به نوعی از پلاستیک ساخته شده از رزینهای پلیمری اشاره دارد که هنگام گرم شدن، یکدست می شوند)) می باشد تا حدی که می توان آن ها را شکل داده یا خم کرده یا کشانده. سپس آن را به شکل قالب در آورده و پس از خنک کردن به شکل مورد نظر دست پیدا خواهیم کرد اما این روش مثل سایر روش ها مزایا و معایبی دارد که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

مزایا:
  1. با روش ترموفرمینگ کیفیت و دوام در مقایسه با روش های دیگر وجود دارد.
  2. تولید سریع محصول با این روش امکان تحویل به موقع را فراهم کرده است.
  3. این فرآیند تولید، طیف گسترده ای از محصولات ساخته شده سفارشی را امکان پذیر می کند زیرا تصور می شود تنها روشی است که با استفاده از آن می توان ورق های پلاستیکی را بزرگتر قالب گیری کرد.
  4. محصولات پلاستیکی تولید شده توسط این فرآیند قادر به پاسخگویی به نیاز شرکت هایی هستند که خواهان ابعاد بسیار خاص هستند علاوه بر این، آن ها کاملا سازگار با نیاز های مشتریان هستند.
  5. در این روش می توان انواع همه ی پلاستیک ها استفاده کرد که در مورد سایر روش ها این گونه نیست.
  6. هزینه های مربوط به ابزار سازی و مهندسی بسیار اندک است که این یکی دیگر از مزایای بزرگ دیگر نسبت بر روش های دیگر است. زیرا این فرآیند را برای توسعه نمونه ی اولیه و کم حجم ایده آل می کند.
معایب:
  1. در طی این فرآیند ورق های پلاستیکی که در حالت پایدار قرار دارند می توانند به دلیل کشش بیش از حد در دمای خاص شکسته شوند. این به نوبه خود منجر به اتلاف پلاستیک و حدود 20% استفاده ی مضاعف از آن می شود که منجر به هزینه های بالاتر فرآیند می شود.
  2. به دلیل استفاده از ورق های پلاستیکی با کیفیت تر، این روش نسبت به سایر روش ها حدود 50% پر هزینه تر است.
  3. در این فرآیند فقط از یک قسمت قالب می شود استفاده کرد.
  4. گرچه ترموفرمینگ یک فرآیند پر هزینه است، اما به دلیل تولید محصولات با کیفیت بالا در طیف گسترده ای از اندازه ها و طرح ها بسیار محبوب است.

 

شما می توانید برای مشاوره  با کارشناسان شرکت تولیدی ظروف یکبار مصرف یکتا پارس تماس بگیرید.